Logotype för Storfors kommun

Tre Storforsföreningar fick vara med och dela på halv miljon

När kafferosteriet Löfbergs Lila låter 50 föreningar dela på en halv miljon kronor landar 10 000 kronor vardera hos Storfors FF, Storfors Dragspelsklubb och Storfors skidor.

Storfors Dragspelsklubb kommer använda stödet till inköp av notmaterial och diverse utrustning, till exempel notställ, sladdar, mikrofoner och förstärkaranläggning.

- Vi behöver förnya oss en del. Jätteroligt att vi får detta stöd, säger Annika Nowosad från klubben, som bildades för över 40 år sedan.

Storfors Fotbollsförening kommer att använda bidraget till att rusta upp rampen till handikapptoaletten för att öka tillgängligheten på anläggningen.

- Fantastiskt roligt att vi får den här hjälpen. Vi hoppas även på att kunna rusta upp ungdomarnas kiosk, säger Anderas Lundqvist från Storfors FF.

Storfors Skidor ska använda pengarna till att förbättra underhållet av spåren, så att allmänheten kan fortsätta nyttja dem genom löpning, promenader och skidåkning. Det här gör också att man kan utöka verksamheten med mountainbike för att få fler ungdomar till verksamheten.

Föreningens ordförande är glad och tacksam över bidraget.

- Så roligt! Nu kommer vi att ta in professionell hjälp att röja alla våra spår, säger Marita Sjöberg.

Drygt 500 föreningar var nominerade till Löfbergs föreningsstöd, varav cirka tio från Storfors kommun. 50 stycken får ta emot 10 000 kronor var.

- I en tid när många föreningar kämpar med ekonomi och annat känns det bra att kunna visa uppskattning på det här sättet. Föreningslivet i Värmland betyder väldigt mycket för väldigt många, både när det gäller gemenskap och livskvalitet, säger Anders Thorén, kommunikationschef på Löfbergs.

Senast publicerad av Eva Wiklund