%20Pingisklubben%2030%20%C3%A5r.jpg)
När Storfors Bordtennisklubb firar 30 år gör de detta med berättelsen om guldresan, utställning och en nostalgisk eftermiddag.
- Det känns som ett lämpligt tillfälle att visa att vi finns, säger Tomas Bergquist, som också lovar att berätta vad som hände sen – efter SM-guldet.
Utställningen pågår i Kulturhuset fram till och med den sjätte juni, men klubben aviserar också två arrangemang när man får möta klubbmedlemmar och klubbens tränare och frontfigurer Anders Hulth och Tomas Bergquist.
Självklart finns också pingisbordet – signerat av SM-guldvinnarna – på plats i Kulturhuset. Den som vill och vågar kan testa att utmana någon av tränarna den 26 maj eller 2 juni. Och även om SM-satsningen inte längre är aktuell, så satsar klubben framåt.
- Vi har ett 20-tal aktiva i klubben idag. Ganska många seniorer, men också några yngre duktiga spelare, säger Tomas.
Arrangemang:
Tisdag 26 maj klockan 16.00
Klubben visar nya och gamla videoklipp och berättar om de 30 åren. Anders Hulth och Tomas Bergquist finns på plats. Kulturcaféet öppet.
Tisdag 2 juni klockan 18.00
Föredrag om Guldresan och chans till samtal med Anders Hulth och Tomas Bergquist. Den här kvällen får man också veta varför SM-satsningen lades ner och vad som hände sen. Man kan också passa på att fika i Kulturcaféet innan föredraget.
Utställningen
Kan ses under de tider Kulturcaféet har öppet; måndag, onsdag, torsdag 12-16, tisdag 12-18 och fredag 12-14.
Senast publicerad av Eva Wiklund