I januari 2023 stod Jordkullen Arena klar. Hallen har aktiviteter på 2700 kvadratmeter på två våningar och här finns tre padelbanor (två dubbelbanor och en enkelbana), golfsimulator (installeras inom kort), 100 kvadratmeter golfgreen med utslagsplatser, skyttelokal med den senaste digitala tekniken, bordtennislokal med golv för tävlingsspel samt ytor för idrottslek.
Anläggningen drivs av Storfors Idrottsallians som består av sju idrottsklubbar; Storfors FF, Storfors Bordtennisklubb, Lundsbergs Golfklubb, Storfors Skytteförening, Storfors Pistolskytteklubb och Storfors judoklubb. Lokaler för judo och fotboll finns i Sporthallen intill nybygget, och de båda anläggningarna är sammanlänkade med en korridor. Café och vandrarhem med 42 bäddar finns också i Sporthallen.
Jordkullen arena har en egen facebooksida:
Jordkullen Arena har också ett café som kan kontaktas på tel 0550-652 43.
Padelbanor och golf bokas via matchi.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..
Ordinarie priser för padel (september-maj)
måndag-fredag
05-16 samt 22-24: 240 kr för dubbelbana samt 200 kr för enkelbana.
16-20: 320 kr för dubbelbana och 200 kr för enkelbana.
Lördag-söndag
05-07 samt 22-24: 240 kr för dubbelbana och 200 kr för enkelbana.
07-22: 320 kr för dubbelbana och 200 kr för enkelbana.
Padelracket kan hyras i cafeterian för 40 kronor.
Ordinarie priser för golfsimulator (september-maj)
Måndag-fredag
05-16 samt 22-24: 200 kr (150 kr för medlemar i Lundsbergs GK)
16-22: 300 kr (200 kr för medlemmar i Lundsbergs GK)
Lördag-söndag
05-07 samt 22-24: 200 kr (150 kr för medlemmar Lundsbergs GK)
07-22: 16-22: 300 kr (200 kr för medlemmar i Lundsbergs GK)
I Storfors finns en sporthall på nära 3000 kvadratmeter som är sammanbunden med nya Jordkullen Arena. Den drivs av Idrottsalliansen och ligger på Kroppavägen 7, längs riksväg 26. Hallen byggdes 1998 och fick nytt golv 2013. På de båda läktarna finns plats för 200 personer.
I hallen finns även Atletklubbens styrketräningslokal där man måste vara medlem i klubben för att få träna. Juldoklubben har också en träningslokal där man tränar flera gånger i veckan. Lokalen används också av andra motionsgrupper.
Verksamma föreningar i hallen är Storfors Judoklubb, Atletklubben i Storfors, Storfors Innebandyförening och Storfors FF. Storfors Bordtennisklubb använder också hallen för sina hemmamatcher i Pingisligan. Här finns ett café under terminstid samt ett vandrarhem som ofta utnyttjas för träningsläger och cuper.
I Vargbroskolan finns en stor gymnastikhall som fungerar utmärkt för tennis, badminton eller gymnastikgrupper. Hallen kan bokas av privatpersoner eller föreningar när den inte används av skolan. Hallen används regelbundet för barngymnasik under kvällstid i regi av BUS, Barn-och Unga I Storfors.
I Bjurtjärns skola finns en mindre gymnastiksal, som kan bokas när den inte används av skolan.
I Storfors finns en mindre simbassäng på 12 x 6 meter, djup mellan 1,34 och 0,8 meter. Bassängen har inte öppet för allmänheten, men privatpersoner eller olika föreningar kan boka den för eget bruk när den inte används i undervisningssyfte. Friskvården i Värmland arrangerar också vattenmotion i simbassängen flera gånger i veckan. Bokning av simhallen görs via Sporthallen 0550-65243.
Simghallen är just nu under renovering.
Fotbollsplaner
På Rönningens Idrottsplats finns två fullstora fotbollsplaner och ett klubbhus som sköts av Storfors FF. Här tränar både knattelag, juniorlag och A-laget.
Inhägnad träningsplan för hundsport
Strax bortanför fotbollsplanerna har Storfors Hundklubb byggt en inhägnad träningsbana som används för både träning och tävling i grenarna agility och rallylydnad. Vår, sommar och höst tränar klubben regelbundet här.
Kontakt
Idrottsalliansen
Ordförande Sven-Erik Rhen
tel 073-054 20 41
Sporthallens cafeteria
tel 0550-652 43
Boka simhallen
tel 0550-652 43
Länkar
Folder om Sporthallen Pdf, 3.6 MB, öppnas i nytt fönster.
42 bäddar + 30 i judohallen, kök, mat,
träningslokaler, café i samma byggnad.
Arrangera ditt träningsläger här!
Agility på träningsplanen vid Rönningen.
Simbassängen i Storfors
Storfors FF på Rönningens IP
Barngymnastik i Vargbroskolans gymnastikhall.
Storfors BTK använder sporthallen för sina hemmamatcher i Pingisligan.
Judoklubben har träning flera gånger i veckan.
Atletklubben har en stor styrketräningslokal i sporthallen.
Senast publicerad av Eva Wiklund