%20inflyttartr%C3%A4ff.jpg)
Våren 2025 provade vi ett litet nytt grepp för att välkomna alla er som flyttat till Storfors kommun.
– Jag är verkligen glad över den fina responsen på våra nyinflyttarträffar, säger kommunchef Johan Rosqvist.
GÅ DIREKT TILL ANMÄLAN TILL 17 september (senast 12 september)
Tillsammans med andra tjänstepersoner från kommunen, några politiker och representanter från föreningar träffade han ett 30-tal inflyttade vid varje tillfälle.
Det blev tid för samtal kring matborden och gemensamma upplevelser med skytte, små konstövningar, rundturer i Kulturhuset, arenan, brandstationen och Spruthuset.
– I efterhand har vi hört att deltagare hittat nya vänner eller kanske en förening att gå med i, och det var precis det vi hoppades på, säger Johan.
Träffarna är lättsamma och erbjuder en mötesplats med mat, samtal och korta aktiviteter med chans att lära känna både de andra deltagarna, oss som jobbar i kommunen och föreningsaktiva.
– Det finns heller ingen gräns för hur många gånger man kan delta eller hur länge sedan det var man flyttade in. Alla som känner sig nya i samhället och vill få nya kontakter är välkomna, poängterar Johan. Rosqvist.
I höst kommer kommunen att bjuda in till två träffar - i Lungsund och Bjurtjärn. Vi samåker från Kulturhuset och i kommunens bilar finns gott om plats för den som inte har egen bil.
– Det känns roligt att vi får visa upp flera delar av kommunen, och ni som deltar får också möjlighet att träffa både föreningar från trakten och andra föreningar, säger Johan Rosqvist.
TIDER & PLATSER
Onsdag den 17 september kl 18.00 på Lungsunds hotell.
Vi bjuder på nystekt wok från murrika.
Vi delar upp i grupper och testar en runda på äventyrsgolfen eller gör någon annan enkel aktivitet tillsammans beroende på väder.
ANMÄLAN senast fredag 12 september.
Onsdag 5 november kl 18.00, Bjurtjärns församlingshem
Vi bjuder på tacobuffé.
Gemensamma aktiviteter och även en rundtur i vävstugan intill
ANMÄL DIG HÄR: Via hemsidan storfors.se/nyinflyttad eller till eva.wiklund@storfors.se.
Vid båda tillfällena: samåkning från Kulturhuset kl 17.45 för den som vill.
Information: Eva Wiklund 0550-651 77.
Senast publicerad av Eva Wiklund