Marita Sjöberg (tv) är en av alla valarbetare. Seva Larsson (th) går till valurnan för allra första gången.
Med två dagar kvar till valdagen har 1067 personer redan förtidsröstat i Storfors. Det är en tredjedel av kommunens 3339 röstberättigade.
- Det var lite svårt att välja, men samtidigt väldigt spännande, säger förstagångsväljaren Seva Larsson.
23-årige Seva flyttade till Sverige från Estland för sex år sedan och hade inte bott i Sverige tillräckligt länge vid förra valet för att få rösta.
- Det är både viktigt och roligt att utnyttja sin rösträtt, säger han.
På söndag 9 september är vallokalerna i Storfors öppna enligt följande:
Lungsund församlingshemmet kl 08.00-20.00
Storfors centrala Vargbroskolan kl 08.00-20.00
Bjurtjärn Bjurtjärns skola kl 08.00-20.00
Det står på ditt röstkort vilken som är din vallokal. Glöm inte att ta med ID-handling.
Förtidsröstning
Lördag 8 september och söndag 9 september är förtidsröstningslokalen i Storfors kommunhus, Djupadalsgatan 20, också öppen. Till förtidsröstningen ska man ta med sig både ID-handling och röstkort. Den som inte kan eller vill rösta i sin egen vallokal kan alltså förtidsrösta i kommunhuset även på själva valdagen. De rösterna fraktas då till den egna vallokalen och räknas inte förrän på onsdag efter valdagen och kallas därför ”onsdagsrösterna”.
Lördag 8 september öppet kl 11.00-13.00
Söndag 9 september kl 08.00-20.00
Vid förra valet, 2014, var valdeltagandet i Storfors över landets snitt. I riksdagsvalet röstade 86,39 procent av alla röstberättigade storforsare medan deltagandet i kommunvalet var 83,11 procent. Båda siffrorna var en ökning från valet 2010.
Högst valdeltagande hade Bjurtjärn följt av Lungsund och sist Storfors tätort.
Senast publicerad av Eva Wiklund