Välkommen till
Storfors kommun
Storfors kommun startsida
Skriv ut

Proffsig näringslivsdag

Föreläsare i aulan på loka brunn

Det var inte svårt att bli inspirerad av Bo Halvadssons berättelse om Trysilfjell. En ort med 7000 invånare som har fem-sex stora matvaruaffärer - tack vare turismen.

Drygt 200 personer deltog i årets Näringslivsdag i Loka Brunn som arrangerades av Storfors kommun i samarbete med de övriga östvärmländska kommunerna och näringslivet.
- Det är jätteinspirerande. Massor av matnyttigt att ta med sig tillbaka till sitt företag och väldigt roligt att mingla med intressanta människor, sade Anna Finetto Liljeqvist från Con Design i Karlskoga.
De proffsiga föredragarna fängslade och roade den stora publiken — väl lotsade av moderator Lena Larsson, vd för Värmlands Folkblad. Kaj Hagman gav en bit brukshistoria och förklarade att den lilla ortens överlevnad handlar om att stimulera entreprenörsskap. Max Björk förmedlade möjligheterna med export och berättade hur en trött, okonventionell finne som vilar under ett konferensbord helt oväntat kan rädda en tysk affär. Bo Halvardsson delgav Trysilfjells framgångssaga med glimten i ögat. Samarbete, välfyllda sängar och ett kommunalråd med pondus och förmågan att tänka 20 år fram i tiden var delar av konceptet. Marie Wallenberg berättade om hur delaktighet och öppenhet lyft Lundsbergs skola in i modern tid. Dagens mest överraskande föreläsare var Gertrud Åström som bland annat arbetat som utredare. Med finurlig humor lyfte hon begreppet jämställdhet till nya höjder och blev dagens snackis till kaffet.
- Föreläsningarna förmedlade verkligen budskapet om att allt är möjligt bara man fokuserar på rätt saker och  samarbetar. Alla hade humor och budskapet om att attityden betyder otroligt mycket för resultatet gick verkligen in, sade kommunalråd Dorothea Sohlberg, som också var dagens värdinna.
Kvällen avslutades med middag, mingel och underhållning med Botvids Busar. I myllret knöts säkerligen en och annan värdefull kontakt för framtiden.
- Det här är ett jättebra sätt att träffa andra företag och att få inspiration. Man får alltid med sig något värdefullt hem igen, sade Mats Edlund från Toroma Automation i Degerfors.
Storfors kommun var i år värd för arrangemanget och lämnade stafettpinnen vidare till Kristinehamns kommun som arrangerar nästa år. Bakom Näringslivsdagen, som har en lång historia, stod sex östvärmländska kommuner samt komptetenscentra Stål och verkstad, Projekt Selma, projekt Den företagsamma utvecklingen och Projekt En destination värd att investera i.
Föreläsare i aulan på loka brunn

Gertrud Åström pratade om att jämställdhet är lönsamt - så att publiken vred sig av skratt.

Föreläsare i aulan på loka brunn

Lena Larsson, vd Värmlands Folkblad, var dagens moderator. Utvecklingschef Peter Doverholt brottades med tekniken.

publik i aula

Publiken var både road och entusiastisk.

Föreläsare i aulan på loka brunn

Marie Wallenberg gav historien om Lundsberg.

Föreläsare i aulan på loka brunn

Max Björk berättade medryckande om hur export kan ta företag in i en ljusare framtid.

Föreläsare i aulan på loka brunn

Applåderna var varma och långa.

Föreläsare i aulan på loka brunn

Kaj Hagman pratade om bruksorten och nödvändigheten av entreprenörer.

folk minglar

Många kontakter knöts i minglet under näringslivsdagen.

band som underhåller

Botvids Busar underhöll under och efter middagen.

underhållning i matsal

Jan-Erik Odhe från Kompetenscentra Stål- och verkstad, var en av dem som bidrog till middagsunderhållningen.

Senast uppdaterad 2010-01-29 av Eva Wiklund
Informationsansvarig: Birgitta Haglund, Webbansvarig: Birgitta Haglund